Dzieci listy piszą. Chcą czynów, nie deklaracji

„Szanowny Prezydencie Miasta Kołobrzeg jestem oburzona zachowaniem niektórych dorosłych!” - to początek jednego z ubiegłorocznych Listów dla Ziemi, który powstał z inicjatywy Fundacji Ekologicznej ARKA w ramach powszechnej edukacji ekologicznej. W tym roku listy będą o zanieczyszczeniach powietrza. W 2. edycji akcji „Listy dla Ziemi” (15–30 kwietnia) weźmie udział niemal, co dziesiąta gmina w Polsce. Organizatorzy czekają na kolejne zgłoszenia.

 

Listy piszą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści. Pisanie poprzedzają lekcje i akcje wyjaśniające, w jaki sposób ludzie zanieczyszczają powietrze i jak to zmienić, aby chronić powietrze i własne zdrowie. Inspiracją do zajęć są materiały edukacyjne (m.in. plakaty, pakiet informacyjny) przygotowane we współpracy z dydaktykiem biologii i edukacji środowiskowej. Szkoły mogą organizować szereg imprez skierowanych również do mieszkańców osiedli i dzielnic, takich jak happeningi, festyny, przemarsze, a we współpracy z lokalnymi nadleśnictwami – sadzenie drzew.

 

Na www.listydlaziemi.pl znajduje się formularz zgłoszeniowy gminy do „Listów dla Ziemi 2014”. Akcji towarzyszą: konkurs List Roku w kategorii przedszkole (listy-rysunki), szkoła podstawowa, gimnazjum oraz konkurs Eko-nauczyciel Roku 2014. Więcej informacji pod adresem: fundacjaarka@fundacjaarka.pl.

 

Wejście w życie nowej ustawy śmieciowej zrobiło sporo dobrego, bo w systemie przyjmowania odpadów pojawiło się około 20% śmieci więcej niż dotychczas. Nadal jednak sporo osób pali śmieci w domowych kotłach czy piecach i nie wie, że tak truje siebie, najbliższych i sąsiadów – podkreśla Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

 

Lista gmin, które już zgłosiły się do akcji jest na: http://listydlaziemi.pl/uczestnicy

 

Jakość powietrza w Unii Europejskiej monitoruje Europejska Agencja Środowiska. W 2013 roku przebadano 384 miasta. W pierwszej dziesiątce miast, w których powietrze było najbardziej zanieczyszczone znalazło się aż sześć z Polski: Kraków, Nowy Sącz, Gliwice, Zabrze, Katowice i Sosnowiec.  Skalą porównawczą była liczba dni w ciągu roku, gdy w danym mieście zanieczyszczenia przekroczyły dopuszczalne normy: w Krakowie było to 150 dni, w Nowym Sączu – 126, w Gliwicach i Zabrzu – 125, w Sosnowcu – 124, w Katowicach – 123. Dla porównania w Madrycie – w mieście z najlepszym powietrzem według raportu – zanieczyszczenia powietrza przekraczały dopuszczalne normy tylko przez 7 dni w roku.

 

Dzięki 1. edycji „Listów dla Ziemi” (w 2013 r., zachęcającym do segregacji odpadów) około pół miliona młodych Polaków mogło wyrazić swoją własną opinię o potrzebie ekologicznych zachowań, które, na co dzień dostrzega wokół siebie. Do akcji mogły przyłączyć się rodziny dzieci z blisko 4 000 szkół w prawie 350 gminach, tworząc w ten sposób „Ekologiczną drużynę narodową”.

 

Akcji „Listy dla Ziemi” patronuje Minister Środowiska. Została dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Partnerem są Lasy Państwowe i Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.